gdzie szukać pierwszych zleceń

Gdzie szukać pierwszych zleceń?

Gdzie szukać pierwszych zleceń? To pytanie,na które szukają odpowiedzi wszyscy usługodawcy zaczynający swoją działalność. Niezależnie od tego czy zajmują się copywritingiem, tworzeniem grafik czy robieniem na drutach sweterków. Tutaj opowiem o tym, skąd wzięli się moi pierwsi klienci oraz gdzie szukać ich dzisiaj. <!–more–>

 

Pęd do wiedzy – forum PiO

W 2012 roku pracowałam jako administrator serwisu internetowego. Firma będąca właścicielem strony stawiała na jej szeroko pojęty rozwój. Wśród wielu działań, które miały za zadanie promować serwis było również pozycjonowanie. Dziś o pozycjonowaniu, podstawach SEO i związanych z tym działaniach wie każdy, komu zależy na promocji swojej strony/bloga w sieci. Kiedy ja zaczynałam swoją pracę pozycjonowanie to była czarna magia (albo biała, bo SEO dzieliło się na Black i White). Ja poszukując informacji na temat SEO trafiłam na forum PiO. Pisałam już o nim niejednokrotnie. Formu to działało, i nadal działa bardzo prężnie. To stamtąd dowiedziałam się czym są frazy kluczowe, jak pisać teksty zgodnie z zasadami SEO oraz wiele innych praktycznych rzeczy. Jako jedna z nielicznych kobiet na forum (wówczas) byłam traktowana nieco pobłażliwie. Znalazłam tam kilku panów, którzy bardzo chętnie mnie wspierali swoją wiedzą. Kiedy dowiedzieli się, czym się zajmuję zaczęli namawiać mnie do pisania na zlecenie. Przy okazji zostali moimi pierwszymi klientami.

PiO – oferty

Forum PiO nadal działa, choć minęło już ładnych kilka lat od kiedy ja zaczęłam uczestniczyć w jego działaniach. Wśród wielu tematów, które są tam poruszane jest również miejsce na ogłoszenia dotyczące usług i pracy. Stworzona jest nawet specjalna grupa dla copywriterów oraz ich zleceniodawców. Jeśli szukasz pierwszych klientów, koniecznie tam zajrzyj. Możesz odpowiedzieć na ogłoszenia zamieszczone przez użytkowników forum lub samodzielnie napisać i opublikować swoje ogłoszenie. Jeśli za pierwszym razem nikt się nie odezwie to nic straconego – ponów swoje ogłoszenie kilkukrotnie, a z pewnością znajdą się zainteresowani Twoimi usługami.

 

Platformy dla copywriterów

W internecie jest kilka platform pośredniczących w szukaniu zleceń dla copywriterów. O kilku z nich pisałam w PDF-ie „5 miejsc w sieci, gdzie zarobisz pierwsze pieniądze”. Aby uzyskać dostęp do zleceń musisz zarejestrować się jako copywriter, a po weryfikacji konta przez administratora będziesz mógł pisać teksty zlecane przez klientów. Administrator platformy pobiera prowizję, więc powinieneś mieć to na uwadze ustalając stawkę. Musisz też wiedzieć, że platformy tego rodzaju nie wymagają tekstów najwyższej jakości, ale też stawki nie należą do zbyt wysokich.

 

Platformy sprzedażowe oraz ogłoszeniowe

Bywa, że zleceniodawcy poszukują copywriterów za pośrednictwem serwisów ogłoszeniowych lub sprzedażowych. Zdarza się, że na platformach takich jak np. OLX czy Allegro pojawiają się ogłoszenia o poszukiwaniu copywritera do współpracy. Jeśli masz nadmiar już napisanych tekstów spróbuj sprzedać je za pośrednictwem tych serwisów. Możesz też napisać ogłoszenie o sprzedaży usługi „pisania tekstów”.

 

Facebook

Kiedy zaczynałam swoją przygodę z pisaniem tekstów Facebook w ogóle mnie nie interesował. Byłam przekonana, że jest to miejsce towarzyskich spotkań i tyle. Dziś wiem, że w Facebooku mieści się ogromna siła. Może być wykorzystywany na wiele sposobów, a jednym z nich jest poszukiwanie zleceń dla copywriterów. Swoich pierwszych i kolejnych klientów możesz zacząć szukać w specjalistycznych grupach, gdzie swoje zapotrzebowanie na teksty ogłaszają klienci, a copywriterzy publikują swoje oferty. Możesz też poszukać zleceń w zamkniętych grupach dotyczących copywritingu, marketingu internetowego lub SEO. Ostatnimi na liście grup, gdzie można spotkać klientów są grupy wspierające w prowadzeniu biznesu. W większości z nich, co pewien czas pojawiają się Link Party, w których można zareklamować swoją firmę, produkty lub usługi. Warto brać w nich udział, ponieważ to właśnie tam pojawia się spora grupa początkujących przedsiębiorców, których jeszcze nie stać na wynajmowanie wielkich agencji reklamowych, więc szukają wolnych strzelców do wykonywania konkretnych usług takich jak grafiki, pisanie tekstów czy stworzenie strony internetowej.

 

Gdzie jeszcze można szukać klientów?

Wyżej wymienione miejsca poszukiwań przetestowałam osobiście i wiem, że można tam znaleźć bardzo różne zlecenia. Jednak to nie wszystkie opcje. Niektórzy copywriterzy poszukują nowych klientów na LinkedIn (niestety tej platformy nie udało mi się opanować). Kolejną opcją jest bezpośredni kontakt z potencjalnym klientem – jednakże ta opcja sprawdza się w przypadku bardziej doświadczonych copywriterów, którzy mogą już pochwalić się swoim portfolio.

 

Tyle pomysłów na szukanie pierwszych (i nie tylko) zleceń. Mam nadzieję, że niektóre z nich przydadzą Ci się podczas Twoich poszukiwań klientów. Jeśli zaś masz swoje, sprawdzone metody na szukanie zleceń – podziel się nimi i w komentarzach.

 

Posted in Teksty z synonimami and tagged , .