Praca w domu w elastycznym czasie pracy

Obecnie tyle dobrego można przeczytać o „elastycznym czasie pracy” czy „pracy w domu”. Zanim się jednak zdecydujesz na taki sposób wykonywania swoich zadań warto wziąć pod uwagę wszystkie „za” i „przeciw”.

Za
Stanowczo za pracą w domu i elastycznym czasem pracy przemawiają:

  • Oszczędność czasu – nie trzeba marnować czasu na dojazd do firmy, jest to szczególnie uciążliwe w przypadku osób mieszkających w dużych metropoliach lub dojeżdżających codziennie do innej miejscowości.
  • Możliwość  pracy w czasie, kiedy jesteś najbardziej efektywny – nikt z pewnością nie zaprzeczy, że pośród nas są zarówno ranne ptaszki jak i nocne marki. Dzięki temu, że nie trzeba pracować w godzinach „od – do” można dostosować czas pracy do swoich naturalnych skłonności. Nikomu nie będzie przeszkadzało, że pracujesz od piątej rano, albo kończysz pracę o brzasku.
  • Więcej czasu dla rodziny – to argument szczególnie często przytaczany w przypadku pracujących rodziców. Dzięki temu, że praca wykonywana jest w domu i w nieokreślonych godzinach, można spokojnie łączyć obowiązki domowe i zawodowe.

Przeciw
Jednakże znajdą się również argumenty, które są przeciw takim rozwiązaniom:

  • Brak kontroli – to może się wydawać absurdalne, ale poczucie kontroli jest dla wielu osób bodźcem do działania. Niewielu ludzi może poszczycić się silną samodyscypliną, która nakazuje usiąść i pracować.
  • Praca w domu – to także spory problem, zwłaszcza dla rodziców. Codzienne wyjście do pracy powoduje rozdział życia zawodowego i rodzinnego. Podczas wykonywania swoich zadań w domu obie te sfery się mieszają, co nie zawsze dobrze wpływa na pracownika.
  • Praca w nienormowanych godzinach – kiedy pracujesz w biurze, pracodawca widzi, co robisz i ile może wymagać. Praca w domu nie daje już takiej możliwości, stąd też albo usłyszy on „nie dałem rady”,  albo uzna, że może zlecić więcej pracy, bo pewnie pracownik ma mnóstwo wolnego czasu.

To tylko niektóre z najczęściej wymienianych  argumentów mówiących o pracy w domu w elastycznym wymiarze godzin. Z całą pewnością każdy znajdzie jeszcze wiele innych „za” i „przeciw”, które powinien wziąć pod uwagę decydując się na taki sposób zarobkowania.

Posted in Freelancer, Własna firma and tagged , .