zarabianie na pisaniu

Zarabianie na pisaniu – co musisz wiedzieć na początku

Pisanie tekstów to nie tylko przyjemne zajęcie, ale przede wszystkim sposób na zarabianie pieniędzy. W zależności od umiejętności oraz ilości włożonej w pisanie pracy zarobiona kwota może być liczona w dziesiątkach lub w tysiącach złotych. Nie ma się jednak co oszukiwać – duże pieniądze zarabiają tylko najlepsi. Aby do nich należeć  niezbędny jest talent, ale również wiedza i doświadczenie.

Kto może zagrabić na pisaniu?

Teoretycznie każdy, kto potrafi czytać i pisać. W praktyce nie wygląda to już tak ładnie. Zarobić na pisaniu może osoba, która posługuje się poprawną polszczyzną w mowie i piśmie. Copywriter musi również wiedzieć, gdzie szukać wiarygodnych informacji na zlecony temat. W internetowym świecie konieczna jest też ogólna wiedza o SEO, ponieważ większość klientów zleca teksty, które mają być skuteczne w pozycjonowaniu stron.

Zdobywanie wiedzy

Jeśli przeraził Cię wcześniejszy punkt i już chcesz zrezygnować – nie rób tego. Wiedzę umożliwiającą pisanie tekstów można zdobyć, podobnie jak doświadczenie. Zarówno podstawowe wiadomości z zakresu posługiwania się prawidłową polszczyzną jak i bardziej zaawansowane informacje dotyczące sposobu pisania poszczególnych tekstów można szybko odnaleźć w sieci i nauczyć się teorii. Następnie teorię wprowadzić w życie i w ten sposób zdobywać doświadczenie. Zarówno jedno jak i drugie wymaga poświęcenia czasu i sporego nakładu pracy, niemniej jednak z pewnością się opłaci.

Jak zacząć zarabiać na pisaniu?

Ja tu o zdobywaniu wiedzy i doświadczenia, a Ciebie pewnie dużo bardziej interesuje to, w jaki sposób pisanie przemienić w konkretną gotówkę. Warto zacząć od tego, że na pisaniu można zarabiać w różny sposób. Jedni piszą książki i je wydają, inni piszą artykuły do czasopism, a jeszcze inni zajmują się copywritingiem i seocopywritingiem. Ja osobiście, jak do tej pory nie napisałam książki a artykuły mojego autorstwa pojawiają się w wielu serwisach internetowych, aczkolwiek do tytułu dziennikarza nie pretenduję. Na co dzień zajmuję się copywritingiem i o tym opowiem.

Jak zatem zacząć zarabiać na pisaniu? Przede wszystkim musisz uzbroić się w cierpliwość. Pierwsze zlecenia trudno zdobyć, więc nie rezygnuj, jeśli Ci się nie uda za pierwszym podejściem. Aby zdobyć doświadczenie w pisaniu, na początek warto opublikować kilka tekstów w miejscach, gdzie ktoś je przeczyta. Możesz zacząć prowadzić bloga albo napisać artykuł i wysłać go do jednego z serwisów zajmujących się dziennikarstwem obywatelskim. W ten sposób zdobędziesz odrobinę doświadczenia, pewności siebie i przede wszystkim tekst do swojego portfolio. Kiedy Twoje artykuły zostaną opublikowane i będziesz miał czym się pochwalić, zajrzyj na strony z ofertami pracy dla copywriterów. Obecnie jest ich kilka i warto z nich korzystać. Możesz przejrzeć forum PiO (pozycjonowanie i optymalizacja). W zakładce copywriting znajdują się oferty przedsiębiorców, którzy szukają osób do pisania różnych treści. Możesz też samodzielnie umieścić ogłoszenie o tym, że zajmujesz się pisaniem tekstów i szukasz zleceń.  Korzystając z tego forum trudno jest liczyć na klientów, którzy zapłacą Ci krocie za tekst, niemniej jednak na początek warto poszukać tam zleceniodawców. Forum odwiedza spora grupa ludzi, którzy w przyszłości mogą zacząć współpracę z Tobą na lepszych warunkach. Częstą praktyką na tym forum jest wypowiadanie opinii na temat firm i usługodawców. Jeśli zdobędziesz dobre opinie, to prędzej czy później dotrą do Ciebie klienci z lepiej płatnymi zleceniami.

Kolejnym miejscem gdzie można szukać pierwszych zleceń jest serwis Oferia.pl. Jest on połączony z platformą Allegro, więc jeśli masz konto na platformie aukcyjnej możesz zalogować się również na Oferię. W przypadku tej platformy, Ty jako wykonawca odpowiadasz na zlecenia pojawiające się na stronie. Musisz zaciekawić potencjalnego zleceniodawcę, aby wybrał właśnie Twoją ofertę spośród wielu innych.

Rozpoczynając pracę copywritera warto też spróbować swoich sił we współpracy z serwisami pośredniczącymi w zamawianiu tekstów. W polskim internecie jest ich kilka. Ja osobiście współpracowałam z seoTXT.pl, ale możesz zwrócić również uwagę np. na Goodcontent.pl.

Początki od strony prawnej

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z pisaniem tekstów postaw na umowy o dzieło. Wprawdzie większość zleceniodawców woli otrzymać od wykonawcy fakturę, jednak, aby ją wystawić musisz mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą, a to kosztuje. Dlatego zanim zbudujesz swoją markę zacznij od podpisywania umów o dzieło to znacznie tańsza i wygodniejsza forma – przynajmniej na początku drogi do własnej firmy.

Posted in Copywriting and tagged .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.