Terry Pratchett – mistrz absurdu

Terry Pratchett to autor serii książek o Świecie Dysku. Szalone przygody fantastycznych bohaterów opisane językiem trudnym do określenia. W książkach tego autora pojawia się wiele opisów miejsc oraz osób zupełnie absurdalnych. Warto poznać jego książki choćby dlatego, by zobaczyć w jak ciekawy sposób można opisać świat.

Ciekawe miejsca
W tej części sagi Pratchetta możemy poznać, coś co powinno zainteresować każdego autora tekstów, nie ważne czy jest to copywriter, poważny redaktor czy powieściopisarz. Tym miejscem jest Biblioteka Niewidocznego Uniwersytetu. A oto dlaczego jest ona tak szczególna:

„… w żadnej innej [ przyp.bibliotece] nie było całego działu książek nienapisanych – takich, które by powstały, gdyby autor nie został pożarty przez aligatora w okolicach rozdziału pierwszego i tym podobnych. Atlasów miejsc wyimaginowanych. Słowników słów iluzorycznych. Przewodników poszukiwacza rzeczy niewidzialnych…”
(Pomniejsze Bóstwa)

Prawda, że dla wielu autorów byłoby to miejsce idealne? Ostatecznie można byłoby znaleźć tam utwory, które nigdy nie powstały 🙂

Głębsze myśli

Książki Pratcheta posiadają również od czasu do czasu zdania, które pod welonem absurdu, kryją coś głębszego nad czym warto się zastanowić. wart zwrócić chociażby uwagę na opis człowieka samowystarczalnego:

„…Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi”
(Świat Dysku)

Zakręcone? Być może, ale Pratchett to mistrz tworzenia absurdalnego świata, opisanego w absurdalny sposób, a za razem niezwykle wciągającego.

Posted in Inne.